Ciekawostki Uśmiech

Nowy system w Wielkiej Brytanii – stomatologia

Nowy system w Wielkiej Brytanii – stomatologia
Lekarze są przeciwni nowemu systemowi umów, co oznacza,że kilkadziesiąt tysięcy Brytyjczyków praktycznie zostało pozbawionych dostępu do tanich usług dentystycznych. Nowe umowy, które resort zdrowia przedstawił

Lekarze są przeciwni nowemu systemowi umów, co oznacza,że kilkadziesiąt tysięcy Brytyjczyków praktycznie zostało pozbawionych dostępu do tanich usług dentystycznych.

Nowe umowy, które resort zdrowia przedstawił lekarzom stomatologom, grupują 400 różnych opłat w trzech kategoriach cenowych. Intencją jest skłonienie lekarzy do położenia nacisku na prewencyjne leczenie uzębienia kosztem borowania i uzupełnienia braków.

Najniższa opłata za kontrolne badanie uzębienia wynosi obecnie 15 funtów i jest o 10 funtów wyższa od poprzednio obowiązującej, ale najwyższa opłata za korony i protezy – 189 funtów, jest o ok. 200 funtów niższa niż dotychczasowa. 45 funtów wynosi opłata za 1-6 wypełnień, za które w poprzednim systemie pacjent płacił 10-12 funtów od sztuki.

Według dziennika ‘Independent’, na nowym systemie najgorzej wychodzą pacjenci, którzy mają do wypełnienia 1-2 ubytki w uzębieniu, płacą bowiem 45 funtów, a więc dwa razy więcej niż dotychczas. Zyskuje pacjent z 5-6 dziurami, ale za to traci dentysta, któremu płaci się za ‘trzy jednostki pracy’ bez względu na to, czy wypełnia ubytki w jednym zębie, czy w sześciu.

A to już wiesz?  Najczęściej występujące schorzenia jamy ustnej – jak sobie z nimi poradzić?

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy