Wiadomości branżowe

Wspólnie dla efektywniejszego leczenia

Wspólnie dla efektywniejszego leczenia
Jakie korzyści przynosi leczenie skojarzone w onkologii i jaką rolę odgrywają zespoły wielospecjalistyczne? O tym dyskutować będą uczestnicy konferencji naukowej, towarzyszącej otwarciu pierwszego Centrum Radioterapii Amethyst w Polsce. Patronat nad nią objął prof. dr hab. med. Stanisław Korzeniowski, konsultant wojewódzki radioterapii onkologicznej.Jak pokazują badania i statystyki, społeczeństwo Europy się starzeje, a procesowi temu towarzyszy także wzrost zapadalności na choroby nowotworowe. Według Krajowego Rejestru Nowotworów w Polsce tylko w 2025 roku choroba nowotworowa zostanie prawdopodobnie wykryta u 180 tys. osób. Aż 600 tys. chorych będzie się wtedy zmagało z rozmaitymi schorzeniami nowotworowymi (dzisiaj to 450 tys.).Tymczasem o ile wyniki leczenia onkologicznego, przedstawione jako pięcioletnie odsetki przeżyć, wynoszą 45-50 proc. w krajach Unii Europejskiej, o tyle w Polsce są one na poziomie 35 proc. To efekt nie tylko późnej diagnozy (tylko co piąty Polak zgłasza się we wczesnym stadium choroby), ale również zbytniego rozdrobnienia ośrodków onkologicznych. Skutkuje to wydłużeniem czasu od diagnozy do leczenia oraz brakiem możliwości zastosowania leczenia skojarzonego, najkorzystniejszego

Jakie korzyści przynosi leczenie skojarzone w onkologii i jaką rolę odgrywają zespoły wielospecjalistyczne? O tym dyskutować będą uczestnicy konferencji naukowej, towarzyszącej otwarciu pierwszego Centrum Radioterapii Amethyst w Polsce. Patronat nad nią objął prof. dr hab. med. Stanisław Korzeniowski, konsultant wojewódzki radioterapii onkologicznej.

Jak pokazują badania i statystyki, społeczeństwo Europy się starzeje, a procesowi temu towarzyszy także wzrost zapadalności na choroby nowotworowe. Według Krajowego Rejestru Nowotworów w Polsce tylko w 2025 roku choroba nowotworowa zostanie prawdopodobnie wykryta u 180 tys. osób. Aż 600 tys. chorych będzie się wtedy zmagało z rozmaitymi schorzeniami nowotworowymi (dzisiaj to 450 tys.).

Tymczasem o ile wyniki leczenia onkologicznego, przedstawione jako pięcioletnie odsetki przeżyć, wynoszą 45-50 proc. w krajach Unii Europejskiej, o tyle w Polsce są one na poziomie 35 proc. To efekt nie tylko późnej diagnozy (tylko co piąty Polak zgłasza się we wczesnym stadium choroby), ale również zbytniego rozdrobnienia ośrodków onkologicznych. Skutkuje to wydłużeniem czasu od diagnozy do leczenia oraz brakiem możliwości zastosowania leczenia skojarzonego, najkorzystniejszego dla chorego.

- Leczenie skojarzeniowe polega na zastosowaniu kilku metod terapeutycznych u tego samego pacjenta, najczęściej chirurgii, leczenia systemowego i radioterapii. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie najlepszych wyników terapii – podkreśla dr Marcin Hetnał, dyrektor Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie. - Zalecają je obecnie wszystkie wytyczne i standardy oraz większość onkologicznych towarzystw naukowych na świecie. Jednak w Polsce napotyka ono jeszcze sporo barier proceduralnych i mentalnych, dlatego chcemy popularyzować takie wielospecjalistyczne podejście do onkologii.

Stąd idea specjalistycznej konferencji „Multidyscyplinarnie o onkologii - wielospecjalistyczne zespoły szansą na większą skuteczność leczenia onkologicznego”, która odbędzie się w Krakowie, w nowo otwartym Centrum Radioterapii Amethyst, w środę 11 grudnia 2013 roku. Organizatorzy do wspólnej dyskusji zapraszają lekarzy specjalistów, onkologów klinicznych i chirurgów onkologicznych. Okazją do spotkania jest uruchomienie nowego ośrodka radioterapii, który działać będzie przy Szpitalu Specjalistycznym im. L. Rydygiera i w którym funkcjonować będą wspomniane zespoły wielospecjalistyczne. Będą to zespoły składające się z kilku specjalistów: lekarzy każdej specjalności zajmującej się leczeniem danego nowotworu, radiologa, patologa, psychologa i pielęgniarki. W ten sposób możliwa będzie bezpośrednia komunikacja między specjalistami, wypracowanie najlepszej strategii leczenia pacjenta i zapewnienie mu pełnej opieki. Podobne rozwiązania stosowane są w czołowych ośrodkach onkologicznych na świecie, m.in. w krajach Europy Zachodniej, Stanach Zjednoczonych i Australii – w samej Anglii pracuje około 1500 takich zespołów. W Małopolsce będzie to nowość - w Krakowie poza Szpitalem Jana Pawła II, w którym działa zespół nowotworów płuc, nie wykorzystuje się wspomnianego podejścia.

A to już wiesz?  Zostań „Seniorem bez ograniczeń” i ciesz się aktywnym życiem

Podczas grudniowej konferencji zaproszeni goście dyskutować będą o korzyściach, jakie przynosi leczenie skojarzone w onkologii i jaką rolę odgrywają w nim zespoły wielospecjalistyczne. W naukowym spotkaniu uczestniczyć będą m.in. prof. dr hab. med. Stanisław Korzeniowski, konsultant wojewódzki w dziedzinie radioterapii onkologicznej, prof. dr hab. Ion Chrictian Kiricuta, światowy autorytet w dziedzinie radioterapii i prof. Razvan Galalae, szef kliniki radioterapii w szpitalu uniwersyteckim Uniwersytetu Duisburg-Essen w Gelsenkirchen, członek-założyciel Niemieckiego Stowarzyszenia Radioterapii DEGRO.

- Wybudowane przez nas Centrum Radioterapii Amethyst powstało w ścisłej współpracy ze Szpitalem Specjalistycznym im. L. Rydygiera w Krakowie. Wspólnie tworzymy tutaj pełnoprofilowy ośrodek leczenia onkologicznego z ośmioma zespołami wielospecjalistycznymi – mówi Barbara Werchowiecka-Rusinek, prezes RTCP. – Cieszymy się, że na inaugurację jego działalności będziemy mogli spotkać się w gronie profesjonalistów i wspólnie dyskutować nad tym, jak wypracowywać najlepsze metody leczenia onkologicznego.

 

Program konferencji

Multidyscyplinarnie o onkologii - wielospecjalistyczne zespoły szansą na większą skuteczność leczenia onkologicznego

Środa 11 grudnia 2013 r., Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie (Osiedle Złotej Jesieni 1, budynek sąsiadujący ze Szpitalem Specjalistycznym im. L. Rydygiera)

10.00 – 10.30 – rejestracja uczestników

10.30 – 11.00 – otwarcie seminarium i zwiedzanie Centrum Radioterapii Amethyst

11.00 – 12.45 – sesja tematyczna, prowadzący - dr n. med. Marcin Hetnał:

  • wystąpienie prof. dr hab. Stanisława Korzeniowskiego, konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie radioterapii onkologicznej,
  • Od radioterapii 2D do 4D -  prof. dr hab. Ion Chrictian Kiricuta,
  • Dostępność do radioterapii w Polsce – czy potrzebne są nowe ośrodki radioterapii? - prof. dr hab. Sergiusz Nawrocki,
  • Skuteczność leczenia onkologicznego na przykładzie doświadczeń niemieckich - prof. Razvan Galalae,
  • Zespoły wielospecjalistyczne. Dlaczego są potrzebne i jak je tworzyć? - prof. dr hab. Jan Zapała, dr Piotr Koralewski, dr Marcin Hetnał.

12.45 – 13.10Czy zespoły wielospecjalistyczne są szansą na podniesienie skuteczności leczenia onkologicznego w Polsce? - dyskusja panelowa.

 

A to już wiesz?  Nestlé prezentuje, jak powstaje bezpieczna żywność i jak przygotowywać ją w naszych domach

Amethyst Radiotherapy to międzynarodowa sieć ośrodków medycznych, specjalizujących się w najnowszych terapiach onkologicznych, szczególnie radioterapii. Koncepcja sieci zakłada harmonijne połączenie kompetencji lekarzy, fizyków medycznych i techników z najnowocześniejszym sprzętem i technologiami medycznymi. Amethyst wdraża najnowsze osiągnięcia nauki przy zastosowaniu najwyższych standardów jakości. Wszyscy pacjenci sieci mogą liczyć na korzystanie z wysokospecjalistycznych procedur radioterapii skracających czas naświetlań i ograniczających powikłania terapii. Chorzy leczeni są za pomocą najnowocześniejszego sprzętu i wysokospecjalistycznych procedur radioterapeutycznych, m.in. technik stereotaktycznych, IMRT (Intensity Modulated Radiotherapy), technik dynamicznych typu VMAT. Mają też dostęp do międzynarodowych konsultacji medycznych.

RTCP jest spółką celową powołaną do realizacji sieci Amethyst w Polsce. Jej właścicielem jest holding medyczny Amethyst Medical Center, który realizuje przedsięwzięcia w Polsce, Rumuni i Niemczech. Właściciele firmy od wielu lat inwestują w sprawdzone projekty medyczne na świecie, takie jak europejski gigant A&D Pharma czy międzynarodowa sieć stacji dializ. Byli już obecni w Polsce, w latach 2000 – 2006 pod marką INCP utworzyli 9 niepublicznych stacji dializ. W 2006 roku zostały one odsprzedane grupie Fresenius, światowemu potentatowi w branży nefrologicznej. Od września 2012 roku w Bukareszcie w Rumunii działa pierwszy ośrodek Amethyst Radiotherapy. W Polsce oprócz ośrodka w Krakowie przygotowywany jest podobny projekt w Przemyślu i Płocku.

Źródło RTCP. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy