Uśmiech

5 mitów na temat snu

Informacja prasowa Warszawa, 12.06.2018 r. Sen i to co dzieje się podczas niego z organizmem człowieka to tematy nieustających badań naukowców i psychologów. Nowe tezy

Informacja prasowa Warszawa, 12.06.2018 r.

Sen i to co dzieje się podczas niego z organizmem człowieka to tematy nieustających badań naukowców i psychologów. Nowe tezy powodują powstawanie kolejnych mitów w tym zakresie. Wiele z nich okazuje się prawdą. Są jednak takie, które, mimo, że obalone, nadal funkcjonują. Marka sleepless in Warsaw sprawdziła jakie są najbardziej popularne mity na temat snu.
Im dłużej tym lepiej
To najbardziej popularny mit dotyczący snu. Mimo, że naukowcy jako optymalną długość snu dorosłego człowieka podają przedział od siedmiu do dziewięciu godzin, nadal wiele osób wyznaje teorię, że im dłużej, tym lepiej. Często pomimo spania przez wskazaną liczbę godzin, budzimy się zmęczeni, stąd myślenie, że więcej snu przyniosłoby lepsze efekty. Powodem zmęczenia czy pozornego niewyspania może być stres czy zła dieta. Wydłużony sen nie zmieni reakcji naszego organizmu na te czynniki. Należy również dodać, że idealna długość snu jest sprawą bardzo indywidualną. Są osoby, które najlepiej czują się już po czterech godzinach snu. Dlatego należy słuchać swojego organizmu i nie spać „na zapas”, bo efekt może być odwrotny od zamierzonego i będziemy budzić się zmęczeni.
Da się nadrobić braki snu w weekend
W spaniu najważniejsza jest regularność. Jeśli w tygodniu wstajemy o godzinie siódmej i przez pięć dni przyzwyczajamy do tego nasz organizm, najgorszym pomysłem jest próba odespania braków w weekend czy inny wolny dzień. Efekt takiego odsypiania można porównać do przerwania diety i zjedzenia tabliczki czekolady na raz. Daje nam to chwilowe poczucie szczęścia i radości, chwilową satysfakcję, jednak skutki tego działania odczujemy boleśnie już za chwilę. Najbardziej odczuwalnym efektem wytrącenia organizmu z naturalnego trybu są trudności ze wstawaniem w poniedziałek. Nie chodzi tu o brak chęci pójścia do pracy. Zwyczajnie nie mamy na to siły, bo rozleniwiony organizm się buntuje.
Płeć nie wpływa na bezsenność
To jeden z najbardziej kontrowersyjnych mitów. Kobiety są znacznie bardziej narażone na bezsenność. Hipotez wyjaśniających ten fakt jest kilka, jednak najbardziej prawdopodobną są różnice w gospodarce hormonalnej kobiet i mężczyzn. Hormony oddziałują na organizm przez całe życie i mają olbrzymi wpływ na jakość snu. Kobiety są w większej grupie ryzyka depresji niż mężczyźni, a bezsenność jest jednym z pierwszych objawów lub skutków tej choroby. Dodatkowo w okresie menopauzy częstość występowania bezsenności u kobiet wzrasta aż o 40%.
Oglądanie telewizji pomaga się wyciszyć i zasnąć
To jeden z mitów, który wydaje się być faktem. Przecież oglądając nasz ulubiony film, czy słodką komedię romantyczną odpoczywamy, śmiejemy się i relaksujemy. Nasze myśli po ciężkim dniu się uspokajają, a serce zwalnia tempo bicia. Owszem. Jednak urządzenia takie, jak telewizor czy laptop emitują niebieskie światło, które powoduje wybudzenie organizmu. Światło to ma oddziaływanie podobne do światła dziennego i daje znak organizmowi, że pora wstawać i funkcjonować jak za dnia. Zatem mimo, że nasze myśli się uspokoją, nie będziemy mogli zasnąć, a w głowie krążyć będą sceny z filmu czy minionego dnia. Dlatego warto zamiast telewizor wybrać książkę czy gazetę, bo niestety dobry wpływ telewizora na sen jest mitem.
Nieważne w czym śpisz
To mit, który często bagatelizujemy. A to jaką piżamę wybieramy zdecydowanie wpływa na jakość naszego snu. Wyboru ubrania nocnego dokonujemy często nieświadomie. Nie myśląc o tym, że ma ono znaczenie, wyjmujemy z szafy przypadkowe ubrania lub śpimy nago. A jakość materiałów (przewiewne i oddychające) oraz komfort cieplny (krótkie lub długie) to najważniejsze elementy odpowiedniego stroju do snu. Jeśli więc zbudujemy sobie bazę piżam, zawierającą przekrój różnych fasonów jak np. model z długimi nogawkami i rękawami wykonany z miękkiej, ciepłej bawełny, model dziewczęcy o kroju miniksukienki na cieplejsze noce czy seksowną koszulkę nocną z piękną koronką, zyskamy możliwość wyboru piżamy idealnej tuż przed snem. Nocną garderobę z pewnością pomoże nam skompletować marka sleepless in Warsaw. Dzięki niej z łatwością obalimy mit, mówiący, że nieważne w czym śpimy.

A to już wiesz?  college_money_scholarship

Więcej informacji o sleepless in Warsaw znaleźć można na stronie www.sleeplessinwarsaw.com

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy