Wiadomości branżowe

Kamień węgielny pod Centrum Radioterapii w Krakowie

W środę 3 kwietnia na terenie budowy Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie wmurowany został kamień węgielny.  W uroczystości uczestniczyli m.in. Wojciech Kozak, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, Wojciech Szafrański, Prezes Zarządu Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie sp. z o.o., Ludovic Robert, członek rady nadzorczej spółki Amethyst Medical Center.Budowa
Teaser

W środę 3 kwietnia na terenie budowy Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie wmurowany został kamień węgielny.  W uroczystości uczestniczyli m.in. Wojciech Kozak, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, Wojciech Szafrański, Prezes Zarządu Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie sp. z o.o., Ludovic Robert, członek rady nadzorczej spółki Amethyst Medical Center.

Budowa Centrum Radioterapii Amethyst na terenie Szpitala Specjalistycznego im. Rydygiera w Krakowie sp. z o.o. ruszyła pod koniec stycznia br. W obiekcie działać będzie nowoczesny zakład radioterapii, brachyterapii i poradnia radioterapeutyczna. Centrum zostanie wyposażone w nowy, światowej klasy sprzęt – 3 akceleratory szwedzkiej firmy Elekta i system planowania leczenia w radioterapii, umożliwiające stosowanie najnowocześniejszych technik radioonkologii (IMRT, VMAT). Powstający ośrodek będzie mógł przyjąć 2000 pacjentów rocznie, a rozpocznie działanie w styczniu 2014 roku. Koszt całej inwestycji to 84 mln złotych, które w całości zostaną pokryte przez firmę Amethyst Medical Center.

Powstające Centrum Radioterapii to ważny element w strategii rozwoju Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie sp. z o.o. Ta jedna z największych w Małopolsce placówka medyczna, dysponująca ponad 600 łóżkami, rocznie hospitalizuje 28 000 pacjentów. Oprócz 22 oddziałów szpitalnych prowadzi zespół przyszpitalnych poradni specjalistycznych, do których rocznie trafia blisko 100 000 osób. Tak szerokiej oferty medycznej nie ma żaden inny szpital w województwie małopolskim. Trafia tu większość przypadków z zakresu toksykologii, a także 100 proc. przypadków oparzeń oraz chirurgii szczękowo-twarzowej, a 22 proc. pacjentów z Małopolski chorych na nowotwory złośliwe poddaje się w Szpitalu Specjalistycznym im. L. Rydygiera chemioterapii.

- Liczba zabiegów onkologicznych prowadzonych na wszystkich naszych oddziałach cały czas rośnie, w ubiegłym roku leczyliśmy 5300 pacjentów z chorobami nowotworowymi – mówi lek. med. Bożena Kozanecka, Dyrektor ds. Lecznictwa Szpitala Specjalistycznego im. L. Rydygiera. – Mamy doskonale rozwiniętą chirurgię onkologiczną i chemioterapię. Aby prowadzić pełnoprofilowe, kompleksowe leczenie onkologiczne brakuje nam ostatniego ogniwa czyli radioterapii.

Krakowski szpital o utworzenie ośrodka radioterapii zabiegał już od ponad czterech lat. Wówczas powstała koncepcja z projektem budowlanym, niestety wtedy nie doszła do skutku. Pomysł wrócił do realizacji wraz z pojawieniem się prywatnego inwestora. Na ogłoszony przez Szpital przetarg ofertę budowy ośrodka złożyła firma Radiology Therapeutic Center Poland (należąca do holdingu Amethyst Medical Center, wcześniej działającego pod nazwą Radiology Therapeutic Center). Rozstrzygnięcie przetargu nastąpiło 11 października 2012 roku. Od tego czasu inwestor zmodyfikował projekt, przeprowadził prace przygotowawcze i rozpoczął budowę, której generalnym wykonawcą została należąca do międzynarodowej grupy Bouygues firma Karmar.

- Korzyści z uruchomienia Centrum Radioterapii odniosą przede wszystkim pacjenci – podkreśla lek. med. Bożena Kozanecka, Dyrektor ds. Lecznictwa. – W jednym ośrodku medycznym pacjenci otrzymają kompleksowe leczenie onkologiczne. W ten sposób pacjent będzie zachowywał ciągłość kontaktu z lekarzem prowadzącym, nie będzie anonimowy dla personelu, poczuje się bezpieczniej i bardziej komfortowo. Jestem przekonana, że pełnoprofilowe ośrodki, jako bardziej holistyczne, bardziej skuteczne i kompleksowe, są przyszłością nowoczesnej onkologii.

Dodatkowe atuty planowanego w krakowskim Szpitalu utworzenia ośrodka onkologicznego wskazuje też Barbara Werchowiecka-Rusinek, prezes spółki RTCP:

- Radioterapia jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin medycyny. W Polsce działają doskonale wyposażone ośrodki radioterapeutyczne, ale ciągle zauważalny jest brak dostępu do najnowszych szkoleń i światowej wiedzy. Dzięki sieci Amethyst będziemy szkolić lekarzy, fizyków medycznych i techników w naszych partnerskich ośrodkach na świecie, m.in. w Metzu we Francji i Davidoff Center w Izraelu. Zapewnimy konsultacje światowych autorytetów w zakresie onkologii, a pacjentom zagwarantujemy międzynarodowe standardy leczenia.

RTCP jest spółką celową powołaną do realizacji inwestycji w Krakowie i Przemyślu. Jej właścicielem jest holding medyczny Amethyst Medical Center, który realizuje przedsięwzięcia w Polsce, Rumunii i Niemczech. Właściciele firmy od wielu lat inwestują w sprawdzone projekty medyczne na świecie, takie jak europejski gigant  A&D Pharma czy międzynarodowa sieć stacji dializ. Byli już obecni w Polsce, w latach 2000 – 2006 pod marką INCP utworzyli 9 niepublicznych stacji dializ. W 2006 roku zostały one odsprzedane grupie Fresenius, światowemu potentatowi w  branży nefrologicznej.

Od września 2012 roku w Bukareszcie w Rumunii działa pierwszy ośrodek  Amethyst Radiotherapy. Finalizowana jest też inwestycja w Cluj. W Polsce oprócz ośrodka w Krakowie przygotowywany jest podobny projekt w Przemyślu. 8 marca br.  przedstawiciele Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Ojca Pio w Przemyślu i Zarządu RTCP podpisali umowę o współpracy.

< 238525" >
Źródło RTCP. Dostarczył netPR.pl
A to już wiesz?  Wygląd blizny po operacji plastycznej

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy